MAKALE İÇERİKLERİ
latest

728x90

header-ad

468x60

header-ad

EDWARD NORTON VE AŞMIŞ OYUNCULUĞU İLE 10 FİLM

1. Primal Fear/ İlk Korku (1996)
 IMDB: 7.7  

Edward Norton’la tanışma filmi de diyebiliriz. Norton daha ilk filminden ileride yapacağı işlerin bir önizlemesini vermiş. İlk Korku, daha sonraki işlerinde de karşımıza çıkan şizofrenik bakışları Norton’ın en genç halinde izleme fırsatı sunuyor bizlere. Başrolde yer alan usta aktör Richard Gere’in gölgesinde kalmayı kabullenmeyen daha doğrusu doğası gereği kabullenemeyen bir Edward Norton var karşımızda. Belki de bu sebeple çoğu insan Norton’ın yeteneğinin doğuştan geldiğini savunuyor. 2000 kişi arasından Aaron rolü için seçilmesinin başka bir nedeni de olamaz diye düşünüyorum. Birden fazla temanın oldukça başarılı bir biçimde işlenmesiyle IMDB’de 7.7 puan almayı başaran bu film salt Edward Norton’ın final sahnesindeki oyunculuğu için bile izlenebilir.2. American History X /Geçmişin Gölgesinde (1998) 
IMDB: 8.6 

Her ne kadar Edward Norton’ın döktürdüğü bir film olsa da başarısını oyunculuklar kadar kurguya da borçludur “Geçmişin Gölgesinde.” Yönetmenin ilk deneyimi olmasına rağmen ırkçılık üzerine çekilmiş milyon tane filmin önüne bir anda geçmeyi başarabilmiştir. Herkesin en az bir defa izlemesi gerektiğini düşündüğüm bu film Edward Norton’a en iyi oyuncu Oscar adaylığını getirmiştir. Rolü için fiziksel değişimin yanı sıra ruhsal bir değişimden de geçtiği izlenimini uyandıran performansı filme damgasını vurmuştur.
Hiç kuşkusuz en etkileyici sahnelerinden biri Norton’ın bir bakışıyla oyuncu, film, senaryo gibi kavramları tamamen soyutlaştırarak karaktere büründüğü andır.3. Fight Club/ Dövüş Kulübü (1999)
 IMDB: 8.9

Edward Norton ve Brad Pitt’in başrolleri paylaştığı David Fincher’in efsane filmi hakkında pek bir şey söylemeye gerek yok sanırım. Kültler arasında yerini çoktan almış olan Dövüş Kulübü’nü şu sözlerle bir kez daha hafızalarda canlandırmakta yarar var:

“Lanet olsun! Bütün bir nesil benzn pompalıyor, garsonluk yapıyor ya da beyaz yakalı köle olmuş. Reklamlar yüzünden araba ve kıyafet peşinde… Nefret ettiğimiz işlerde çalışıp, gereksiz şeyler alıyoruz… Bizler tarihin ortanca çocuklarıyız. Bir amacımız ya da yerimiz yok. Ne büyük bir savaş yaşadık ne de büyül buhranı. Bizim savaşımız ruhani bir savaş. En büyük buhanımız hayatlarımız...” 

4. 25. Hour / 25. Saat (2002)
 IMDB: 7.7

Oscarlı oyuncu Philip Seymour ile halen nasıl Oscar alamadığına şaşırdığımız Edward Norton buluşması. Edward Norton’ı diğer rollerinden farklı bir rolde görüyoruz. Bu nedenle dönüm noktası niteliğinde bir film sayılabilir. Özellikle monolog performansları kendisine bininci kez hayran olmamızı sağlayacak nitelikte.

5. The Painted Veil/ Duvak (2007)
 IMDB: 7.5

Oyunculuğun bir senaryoyu nerelere taşıyabileceğini gösteren filmdir bana göre. Oldukça sıradan bir hikaye olmasına rağmen Edward Norton ve Naomi Watts’ın performansları izlemesi keyifli bir dram ortaya çıkarmış. Aynı adlı romandan uyarlanan film Güneydoğu Asya’da çekildiğinden midir bilinmez kendi türleri arasında ön plana çıkmayı başarıyor. Norton’ın içinden daha kaç karakter çıkabilir gibi cevabı olmayan sorular da film sonrası akılda kalanlar arasında olacaktır.

 Ek: Filmin sonundaki şarkıyı merak edenler için: A La Claire Fountaine 

6. The Illuistonist/Sihirbaz (2006)
 IMDB: 7.6 

The Prestige ile aynı zamanlarda vizyona giren aynı derecede başarılı bir sihirbaz filmi. Kurgusu da en az Prestige kadar şaşırtıcıdır. Özellikle beklenmedik finali ve Norton’ın yanı sıra Jessica Biel ve Paul Giametti’yi barındıran kaliteli oyuncu kadrosuyla izlenmeye değe bir filmdir.

7. The Incredible Hulk (2008) 
IMDB: 6.9 
Karşımıza oldukça farklı bir Edward Norton çıkartan film. Bu tarz filmlerden hoşlananlar için Edward Norton’ın enfes oyunculuğu kaçırılmamalıdır tabi ki. Ancak ben senaryo ve kurgu açısından Norton’ın seviyesinin altında kalmış bir film olduğu kanısındayım. Yine de aksiyon dolu, keyifli bir 2 saat geçirmek için tercih edilebilir.

8.Moonrise Kingdom /Yükselen Ay Krallığı (2012)
 IMDB:7.8


Wes Anderson’ın elinden çıkmış bir filmi beğenmemek mümkün değildir benim için. İşin içinde bir de Edward Norton varsa gerisini siz düşünün. Yükselen Ay Krallığı, Norton severler için çerez tadında bir filmdir. İzlediğinizde İlk Korku filmindeki Edward Norton’ı anımsatır. İlk Korku’daki Aaron’ın avukatına nasıl biri olduğu sorulduğunda izci bir çocuk gibi cevabı alınmıştır. Belki de Anderson’ın Edward Norton’a bir izcibaşı rolü biçerken esin kaynağı oyuncunun ilk filmi olmuştur. 

Filmin kadrosu insanın iştahını açan türden: Bruce Willis, Tilda Swinton, Bill Murray, Frances McDormand Norton’a eşlik eden usta oyuncular.

Ayrıca her Wes Anderson filmi gibi müthiş bir müzik ziyafeti de sizleri beklemekte. Fragmanda çalan şarkı için: Francoise Hardy - Le Temps de l'Amour 

9. The Grand Budapeste Hotel /Büyük Budapeste Oteli (2014) 
IMDB:8.1 


2014 yılının en iyi filmlerinden. Wes Anderson-Edward Norton buluşmasının ikinci ürünü. Oyuncu kadrosu tabi ki Anderson’a yakışacak bir kadro. Sanatsal bir anlatımın, naif bir senaryonun buluşması. Mutlaka izlenmesi gereken bir film. Burma bıyıklı bir Edward Norton ise bonusu.

10. Birdman/ Atmaca (2014) 
IMDB: 7.9 

Geçtiğimiz yılın sinema dünyasına bir armağanı daha. Michael Keaton’ın başrolde oynadığı filmde Edward Norton’ı küstah bir tiyatrocu olarak izliyoruz. Artık Norton’ın oyunculuğunun üzerine söylenecek veya tartışılacak pek bir şey kalmadığını biliyoruz. Bu yüzden arkanıza yaslanıp büyük bir keyifle takip edeceğiniz uzun ancak akıcı, kült olmaya aday Birdman ile başbaşa bırakıyorum sizleri.
« PREV
NEXT »

Facebook Comments APPID