MAKALE İÇERİKLERİ
latest

728x90

header-ad

468x60

header-ad

A SOSYAL MEDYATeknolojinin yararları kadar birçok zararı olduğu da herkes tarafından bilinen bir gerçek. Hayatımızı kolaylaştırıyormuş gibi görünen akıllı telefon, tablet ve bilgisayarlar bu duruma verilebilecek en güzel örnekler. Özellikle sosyal medya kavramının yaşantımıza girmesiyle beraber büyük ivme kazanan toplumsal bir dönüşümden bahsetmek mümkün.

Son yıllarda hayatımızı ele geçiren yeni bir ortam: sosyal medya. Kişilerin kendilerini ifade etmelerini kolaylaştıran platformlar gün geçtikçe popülerleşmekte. Öyle ki maksimum seviyeye ulaşan bu durum yüzyıllar boyunca birikerek oluşan gelenek, görenek ve kültür gibi kavramları da hapsi altına almış durumda. Popüler kültür olarak adlandırılan canavarı sosyal medyanın topluma en büyük darbesi olarak nitelendirmek yanlış olmaz. Durup etrafınıza baktığınızda ellerindeki telefondan başka olan bitene gözlerini kapamış insanlarla çevrili olduğunuzu fark edeceksiniz. Bu kimseler çevrelerindeki gelişmeleri avuçlarının içine sığdırabildikleri sanal dünyadan takip etmekte, tepkilerini yine aynı sanal ortamda göstermektedirler.Sonuç mu? Bir yemek masasında, bir dost sofrasında birbirleriyle konuşmayan hatta kafalarını kaldırıp karşılarındaki insanın gözlerinin içine bakmayan sanal kimlikler. Oluşan sanal kültür ve yaşanan toplumsal çöküşler. İnsanın insana bu denli yakın olması ama bir o kadar da uzak düşmüş yaşantılar.
İnsan olduğumuzu unutup bir robota dönüşmeden önce gitgide daha büyük bir çılgınlık haline gelen sosyal medya akımına müdahale etmeliyiz. Birbirimizi çoktan unutur hale geldik ancak varoluşumuzu unutmadan bu sürece bir son vermeliyiz. Hayat gerçekte yaşadığımız tecrübelerle ders verir bize, klavye üzerinden dokunduğumuz harflerle değil.
« PREV
NEXT »

Facebook Comments APPID